Po včerejším náročném dni ve vodě a na vodě jsme se s Megís ráno probudily celé rozlámané a s teplotou. Daly jsme si aspirin a já ho zapila vínem a ona čajem, takže jsem se dala rychleji do pořádku než to unavené stvoření v naší posteli. Nebylo zbytí. Megís zůstala doma a já jsem měla pro změnu klučičí den.

Vydali jsme se s Milánkem a Alešem do centra jen tak se potoulat po obchodech a rušných ulicích Toronta. Na některých místech jsem už byla já a kluci ne, někde byli kluci a já poprvé, prostě jsme se vydali na zpáteční cestu pěšky, kudy nás nohy nesly. V Torontu se koná filmový festival, kde lidé z projekce Nabarveného ptáčete prý odcházeli stejně jako v Benátkách. Občas vidíme fronty diváků před promítacími sály, i lovce hvězd. My jsme našli hvězdy jen na chodníku slávy. Byl zde vybudován v roce 1998. Většina kanadských stars je mi zcela neznámá, i když tady nejsou jen herci, ale i sportovci (Wayne Gretzky), spisovatelé (Margaret Attwoodová), modelky (Linda Evangelista) a hudebníci – u Alanis Morrisette pokleknu a nechám se vyfotit. A taky je tu Brandon Walsh alias Jason Priestley, o kterém jsem netušila, že je z Kanady.

Lidé v ulicích jsou rozhodně hubenější než v USA, více evropských tváří, všechno tu plyne klidnějším tempem a bez velkých emocí. Nikdo vás nenutí se usmívat, ale když se s někým dáte do řeči, je příjemný a ochotný. Cítíme se tady opravdu bezpečně ve dne i v noci. Ostatně, vlastnictví zbraní tady není tak benevolentní. Nežije tu tolik lidí mimo systém a vůbec je to trochu nudnější, ale rozhodně méně vyčerpávající než Amerika, kde vás pořád někdo do něčeho nutí a všechno je v takovém přetlaku. Ale i tady leží na ulicích bezdomovci jako pohozené kusy hadru a nikdo jim nevěnuje pozornost. Nemohu ani nechci země srovnávat, protože každá je úplně jiná. A já jsem v Kanadě poprvé, takže si na žádné soudy netroufám. Ale jsem moc příjemně překvapená a Megís, ač nachlazená, je z Kanady nadšená.

Milánek nás s Alešem donutí prozkoumat, co je za dveřmi vedle festivalového centra, kde je nápis Čokoláda a káva zdarma a vstup od 19 let. Když předložíme občanky, můžeme dovnitř. Žádný obchod s bílým masem, žádné prasárničky. Firma obchodující s marihuanou zde dělá marketingový výzkum. Za čokoládu (bez marjány) vyplníme dotazník s osobními údaji i osobními dotazy. Odpovědi jsme pojali kreativně. Jak podotkl Aleš, jestli někde zveřejní naše jména a odpovědi, bude veselo.

Já si například podle odpovědí nejsem jistá v otázce svého pohlaví a taky úplně nepopírám, že jsem pravidelným uživatelem trávy.

Tady je cítit na ulici poměrně často, tak co.

Večer pomalu balíme a chystáme se na další cestu. Taky jsme tady s Alešem propadli zábavě „praní na dovolené“. Máme v apartmánu pračku i sušičku, takže když prostě naplníme pytel špinavého prádla, opereme si ho a usušíme. V kufru jsou jen samé čisté a voňavé věci, přestože jsme už přes týden na cestě. Opravdu stačí polovina oblečení, jako mám letos já. I tak mi kufr přijde velký a těžký. Jo, a nekoupila jsem si nic. Věřte, nevěřte, NIC. Mám ze sebe radost. Jestli mi to vydrží i po návštěvě Mall of America, to netuším, ale když se podívám na stav svého účtu, myslím, že ano.

Z okna postele vidím rozsvícené mrakodrapy, které mají horní patra strojovny a technického zázemí nasvětlené různými barvami. Původně jsme si mysleli, že jsou to dvoupodlažní apartmá stylu penthouse, ale kdo by chtěl doma svítit fialově každý večer? Pod námi jezdí vlaky na letiště, dohlédneme i k věži CN, do centra se dá dojít pěšky. Ve 22. patře máme prostě rozhled a klid. Stačil by takový byteček, stačil. Snad po příští výplatě.

Zítra míříme do Minneapolis. Kontrolujeme kontakt s Tomem, za kterým jedeme a na kterého se těšíme. Tom smazal veškerou digitální stopu o své osobě a z toho, že by se mohl objevit v mých zápiscích, je krapet nervózní. Ale nikdo tak nectí svobodu slova jako Amerika se svým dodatkem ústavy. Spisovatel George Orwell to pěkně řekl: „Jestli svoboda slova něco znamená, pak je to právo říkat lidem, co nechtějí slyšet.“ Už se moc těšíme, Tome! Hlavně na zápisky z našich společně prožitých dní! :-D