Každý důsledek má svou příčinu. Někdy viníka. Na vině spojeného blogu dnů 231, 230 a 229 je vinný víkend. Ani Úžasná Bára není stroj, tupě vykonávající svou práci každý den. Jsem jen člověk a můj víkend voní po burčáku a po víně.

Od chvíle, kdy jsme s mým mužem poprvé přijeli do Louckého kláštera ve Znojmě, jsme tady rádi. Celé Znojmo má pro nás velké kouzlo. Pokaždé objevíme nová zákoutí i nové chutě zdejších vín. Na vyhlášené vinobraní už nejezdíme, nejsme blázni, abychom se prodírali davy a tvrdili, že si to užíváme. Už pár let jezdíme na festival burčáku, který je komornější, odehrává se jen v areálu kláštera a město Znojmo zcela míjí. Tak tady teď trávíme své líbánky, neboť jsme ubytováni ve starém domě z 13. století a naše komnata s křížovými klenbami má na nízkých dveřích, ve kterých se musíte při vstupu pěkně poklonit, cedulku s názvem Romantická.

Minipostel pro jednoho nebo milence v plném žáru nás nečekaně pevně spojuje. Musíme se držet navzájem, abychom z postele nesklouzli dolů, na starou dřevěnou podlahu. Je to romantické, no to asi jo. Pokud máte špunty do uší a jíte se svou polovičkou stejné krmě večer předtím. Oproti naší velké, téměř dvoupatrové manželské posteli doma je to trochu změna. Ale jinak to tady trochu jako u nás doma vypadá. Starý dům s klenbami, točitými schody, tajemnými komůrkami. Jedna z nich ukrývá místo spíže sprchu. Máme okna do dvora a v noci svatý klid, to je to, co potřebujeme.

Do Louky chodíme pěšky kolem Dyje, jejíž hladina nehybně stojí a padají do ní vlasy staré vrby. Přes údolí je rozkročen železniční most a všechny pohledy zpět na panorama znojemského hradu a rotundy sv. Kateřiny jsou překrásné.

Jsem ráda, že našlapu každý den nějakou tu míli a vypiju nějaké to promile.

I když v mém případě jsou to opravdu jen ochutnávky. Mně stačí dvě skleničky burčáku a tři vzorky vína. Jsem šťastná i tak. Vyhřívat se na slunci na nádvoří kláštera a pozorovat lidi kolem, to nás asi nepřestane bavit. Někdy se na sebe s mým mužem podíváme a smějeme se do dlaní, protože patrně kolem prošli další „znalci vína“.

Velkou část návštěvníků tvoří Čecháčci nebo Pražáci, hele koukej, von ten burčák je letos nějakej silnej. Nic proti nikomu, já mám v Praze spoustu přátel (většinou pocházejí z Moravy), ale tyto poznáte podle znaleckých pohledů upřených do seznamu vín k ochutnávce a hlubokomyslných pohledů na dno skleničky. Ženy mají jehlové podpatky, zvláště vhodné pro sestup do sklepení. Pánové vtipná trička S tebou mě baví sklep a velké odhodlání. O pár hodin později řvou jak paviáni, seznamy s poznámkami se válejí pod stolem a vína kupují po lahvích. Ale to platí o řadě lidí, bez ohledu na místo trvalého bydliště.

Po pár letech členství ve vinařském klubu jsme se jednou s mým mužem také arogantně domnívali, že víme o víně všechno. Soutěž v poznávání vzorků nás vyvedla z omylu jednou pro vždy a nám zůstala jen okřídlená věta: To zrovna piš, to poznám po čichu, to nemusím ani ochutnávat. Z osmi vzorků jsme poznali správně jeden. Vínu sluší pokora a střídmost.

Od té doby se pořád učíme a víno popíjíme, ale nepijeme. To z nás nedělá lepší lidi, jen lidi, kterým je druhé den ráno dobře na těle i na duchu. Znojmo, vidím tě dvojmo, nás prostě nebaví.

To ale neznamená, že se tady nenasmějeme. Je to humor specifický, situační, ale když jsem slyšela Pavla, jak se ještě v noci ve sprše smál, že nemohl přestat, smála jsem se s ním. Předčítal mi u každého vzorku vína, kde se pěstuje, po čem chutná a jak voní. Prostě ho to baví. Já to zapomenu, sotva to dočte, a víno mi prostě buď chutná, nebo nechutná, opět bez ohledu na svůj původ. Tak jsem pořád slyšela, že tohle je viniční trať Knížecí vrch a tohle zase Dívčí vrch. A vzápětí jsme uviděli, jak se Dívčí vrch po konzumaci změnil v dívčí vrh, a to bez varování a v přímém přenosu. Většina lidí se pohoršovala, ale my jsme se smáli jako blázni. Tohle nevymyslíte.

 

Neděle doznívá v paprscích slunce. Se skleničkou burčáku je na světě všechno v pořádku. Ťukat si s ním nebudeme, ale kéž by letošní úroda moravského vína byla tak skvělá a provoněná jako uplynulý víkend.