V rámci zachování duševního zdraví je někdy lepší zprávy z domova ani ze světa moc nesledovat. Někdy se vám ale mohou otevřít nové obzory a můžete poznat nové způsoby, jak si duševní, v tomto případě spíše duchovní kondici udržet. Tak jsem se dozvěděla, že na trh přichází první wearable přímo od papeže.

Wearables jsou inteligentní elektronická zařízení s mikroprocesory, které je možné nosit na těle jako implantát nebo třeba jako hodinky Apple Watch nebo Fitbit. eRosary je ten druhý případ, je to doslova technologický růženec budoucnosti. Nevím, jestli bude k dostání v krámcích na sv. Hostýně, ale už nyní si ho můžete objednat přes internet. Náramek v moderním designu stojí 110 dolarů a skládá se z deseti obsidiánových korálků a křížku.

Myšlenka je stejná jako u jakéhokoliv jiného růžence: při modlitbách vaše prsty sledují korálky, dokud nedojdete až na konec. Jakmile začnete modlitby znamením kříže, akcelerometr uvnitř zařízení sejme pohyb ruky a připojí se k vašemu telefonu přes Bluetooth. Přes chytrou aplikaci můžete vy a patrně i celý Vatikán sledovat, jak vám to modlení jde i jak daleko (fyzicky i duchovně) jste na své cestě.

Papež František je opravdu nových technologiím otevřený, a to obdivuhodným způsobem. Například na jeho webových stránkách www.clicktopray.org se můžete jedním klikem připojit k modlitbám lidí z celého světa. Já jsem se dnes s plnou vážností připojila k modlitbám za Sýrii a vyskočilo na mě anglické poděkování za společnou modlitbu. Mohu (ale nechci) vše také sdílet na sociálních sítích, kde je papež také aktivní. Jako první v historii.

Technologický pokrok Vatikánu mne opravdu velmi zaujal.

Nevím, jestli je to cesta správným směrem nebo jestli je to jen jiný způsob kontroly oveček, které místo zvonečků nosí eRosary. Ale kdo z nás není denně kontrolován a dobrovolně nedává informace o svém životě všanc?

Máme chytré telefony, chytré domácnosti, chytré hodinky, ale sami blbneme. Neumíme být vděční za blahobyt, který máme. Neumíme poděkovat. Neumíme poprosit. A to všechno můžeme spojit do jednoho při modlitbě růžence.

Jestli je to ten starý růženec po babičce, designová technologie na vašem zápěstí nebo jen virtuální obraz v naší hlavě, na tom zas tak nezáleží. Myšlenky jsou to, co hýbe světem. Snažme se, aby se dopředu neřítily jen technologie, ale abychom občas popošli na své duchovní cestě i my sami.

Krásný víkend všem!

Originální článek o eRosary najdete zde